KDO JSEM

Hanka Beranová

Jsem Hanka, manželka, matka tří dětí, macecha dalších tří, včelařka, hezká holka, mateřský typ. Pevně věřím tomu, že naše cesty nejsou náhodné. Opakovaně se setkávám s zážitkem synchronicity, pocitu, že jsem vedená vyšším vědomím - ať už mu říkáme Bůh, Vesmír, Velká Matka nebo Ten-co-do-všeho-mluví. ;-)

Vystudovala jsem Filozofickou fakultu UK, obor španělská filologie. Spousta knih, v nich příběhy a vztahy, občas jiskřička souvislostí mezi věcmi žitými a čtenými. 

Pak jsem se stala matkou a svobodnou k tomu. To byl taky pořádný příběh a celý o vztazích. Dělala jsem to dobře, skvěle, a pak taky příšerně, někdy jsem nenáviděla sama sebe. Slíbila jsem si, že podruhé to bude lepší, správně a samozřejmě navěky.

A nebylo. Druhý velký příběh a další nemanželský syn. Možnosti poznávat se taková, jaká jsem - neideální, tápající, žena, která si někdy lže do vlastní kapsy, zklamaná, šťastná, nešťastná i doufající.

Potřetí jsem se stala manželkou a nevlastní matkou. Hurá, zase příběh, a dokonce i se silným archetypem macechy! ;-) V té době jsem si uvědomila, jak moc můj život podléhá odsudkům. Jsem souzena a jdu tomu naproti tím, jak moc sama soudím lidi okolo sebe.

Mé aktuální téma je vědomí sebehodnoty - klidná žena, co si sytí své potřeby a nenechá se převálcovat potřebami ostatních, svým blízkým dává víc než strhaná ženská, která nezná svoji cenu. 

Kromě prožívání vztahů jsem taky dělala to, co jsem vystudovala - učila jazyky. Místo gramatických kategorií a slovíček jsem občas hodila do placu něco svého a moji klienti se otevírali a vyprávěli zase o tom svém, co jim slovní zásoba stačila. Často na úkor probíraného jazyka. A pak to jedna milá studentka řekla nahlas: "Nech ty slovníky ležet, stejně jsem přišla, abys mě poslouchala."

A tak poslouchám. Nejsem psycholog ani psychiatr. Neřeším vaše problémy za vás. Nemám klíče od žádného tajemství, nevím, zda to či ono je správná cesta. Věřím, že ne všechno se dá vymyslet, někdy se to musí odžít. Poslouchám, čím žijí ženy kolem mě, z čeho mají obavy a co jim dává naději. 

K rozhovoru se připojila jemná masáž chodidel, vonné éterické oleje, vůně a energie včelího úlu, občas sáhnu po balíčku tarotových karet. Nenabízím řešení, natož rozhřešení, můžu na oplátku nabídnout kousek svého příběhu, společný smích nebo slzy. A nebudu vás soudit. To je všechno.